Elma Sirkesinin Besin Değerleri ve Faydaları

Elma Sirkesinin Besin Değerleri ve Faydaları

  • 30 November, 2021
  • Gomiy Nutrition

Her evde sıklıkla kullanılan salataların vazgeçilmesi sirke bir yandan zayıflatma özelliğine sahipken diğer bir yandan da sağlık için oldukça faydalı etkilere sahiptir. Sirke büyük miktarlarda tüketilmediği halde oldukça etkilidir. İşte sirkeyi diyetinize eklerken bilmeniz gerekenler...

SİRKENİN BESİN DEĞERLERİ

Bir çorba kaşığı sirke muhtemelen sadece yaklaşık 3,2 kalori ve kabaca 0,1 gram karbonhidrat içerir . Sirkede lif yoktur ve sadece eser miktarda doğal olarak oluşan şeker vardır. Porsiyon boyutu çok küçüktür, ancak sirke genellikle büyük miktarlarda tüketilmez. Yemeklerde ya da salatalarda kullanılan sirke yaklaşık 9 gram kadardır.

Bir çorba kaşığı (15g) sirke porsiyonu için aşağıdaki beslenme bilgileri USDA tarafından sağlanmaktadır.

Kalori : 3.2
Yağ : 0g
Sodyum : 0.8mg
Karbonhidratlar : 0.1g
Lif : 0.g
Şekerler : 0.1g
Protein : 0g

SİRKENİN FAYDALARI

Sirke binlerce yıldır gıda koruyucusu ve baharat olarak kullanılmakta olup elma, armut, üzüm, çilek ve benzeri meyveler ile akçaağaç şurubu, melas, bal, hindistan cevizi, patates, pancar, peynir altı suyu, malt, tahıl gibi mayalanabilir karbonhidrat içeren her üründen yapılabilmektedir. Elma sirkesi açık sarı renkli, asiditesi yüksek olmayan ve genellikle sofralarda sık tercih edilen bir sirkedir.

Sirkenin ilk kullanımının modern tıbbın kurucusu olarak kabul edilen Hipokrat tarafından olduğu bilinmektedir. Hipokrat ve arkadaşları sirkeyi iltihap ve ülserlerin temizlenmesinde ve sürekli öksürük tedavilerinde kullanılmıştır. 

Sirkenin geçmişi milattan önce 10000 li yıllara dayanmaktadır. Çok eski zamanlardan itibaren tıbbi ilaç olarak kullanılmıştır ve muhtemelen bilinen ilk antibiyotiktir.

 

KİLO KAYBINDA DESTEKLEYİCİDİR

2018'de yapılan bir araştırma, elma sirkesi içeceği ile birlikte düşük kalorili diyet veya düşük kalorili diyet tüketen aşırı kilolu ve obez bireyleri karşılaştırdı. Elma sirkesi ile birlikte diyet, çalışma katılımcılarının göbek yağını, toplam ağırlığı, vücut kitle indeksini (BMI) , trigliserit seviyelerini, kolesterolü ve iştahı tek başına diyetten daha fazla azaltmasına yardımcı olduğu görülmüştür.

ENFEKSİYONLARA KARŞI ETKİLİDİR

Sirke, enfeksiyonları ve diğer hastalıkları tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Ve aslında, yaygın enfeksiyonlar için birçok ev ilacı sirke içerir. Örneğin, bir sirke çözeltisi (%5 asetik asit veya eşit miktarda izopropil alkol veya su ile karıştırılmış beyaz sirke), akut otitis eksterna olarak da adlandırılan yüzücü kulağı için yaygın bir tedavi yöntemidir

YARA İYİLEŞMESİNİ HIZLANDIRIR
Sirkenin çok çeşitli bakteri ve mantarlarla savaşma kabiliyeti nedeniyle yara iyileşmesini hızlandırmada yardımcı olabileceğini düşündüren çalışmalar da vardır ancak sirkeyi yara tedavisinde kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz.

ALERJİLER ÜZERİNDE ETKİLİDİR

Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi (AAAAI), alerjisi ve astımı olan kişilerin ev temizliği için ticari bir ürün yerine sirke solüsyonu kullanmasını önermektedir. Örgüt, temizlik sırasında rahatsız edildiğinde küf, evcil hayvan kepeği ve toz akarları gibi yaygın alerji tetikleyicilerinin havaya salınabileceğine dikkat çekiyor. 

Bazı ticari temizleyicilerdeki sert kimyasalların astım semptomlarını veya alerjileri şiddetlendirebileceğini ekliyorlar.

Bunun yerine, 2 su bardağı sirke, 2 su bardağı çok sıcak su, 1/2 su bardağı tuz ve 2 su bardağı borakstan kendi temizleme solüsyonunuzu yapabilirsiniz

Ayrıca yumurta veya mercimek alerjisi olan bazı kişiler sirke kullanmaktan fayda görebilir. 2009'da yayınlanan sınırlı bir çalışma, bu gıdaların pişirme işlemi sırasında eklenen sirkenin alerjik semptomları azaltabileceğini gösterdiŞ Sirke , su ve asetik asitten yapılmış sulu bir çözeltidir. Asetik asit, ev ve gıda maddeleri de dahil olmak üzere çok çeşitli ürünler yapmak için kullanılan organik bir bileşiktir. Sirkeye ekşi tadını veren bu asittir. Sirkede, hacimce en az %4 asetik asit olması beklenir.

Share :
Daha Yeni Gönderi

Yorum Yap

Lütfen unutmayın, yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.

Translation missing: tr.general.search.loading